Napište nám
Máte přání či dotazy? Využijte našeho kontaktního formuláře a my Vám odpovíme.

Zavoláme Vám
Napište nám své telefonní číslo a my Vám zavoláme.

?

Mikrochirurgický přístroj STELLARIS PC

Americký koncern Bausch+Lomb uvedl v roce 2010 na evropský trh nejmodernější kombinovaný přístroj pro mikrochirurgii předního i zadního očního segmentu s obchodním označením STELLARIS PC™. Toto zařízení navazuje na předchozí model STELLARIS™, který je určen k operacím šedého zákalu a na trh v ČR se dodává od roku 2008. V roce 2014 byla pak na trh uvedena nová generace přístroje STELLARIS PC™.

Technické řešení nového přístroje plně splňuje požadavky soudobé oční mikrochirurgie, které jsou orientovány především na bezpečnost, optimalizovaný výkon, jednoduchost používání a flexibilitu. Technické přednosti nového přístroje STELLARIS PC ™ lze shrnout do následujících hlavních bodů:

1. Modularita systému
2. Řídící jednotka a systém ovládání
3. Nožní ovladač, duální a kolineární režim ovládání
4. Základní moduly přístroje
5. Moduly používané pro operace v zadním segmentu oka
6. Technická spolehlivost mikrochirurgické jednotky

1. Modularita systému

Přístroj se skládá z vestavěné řídící počítačové jednotky a funkčních modulových jednotek s jednotlivými chirurgickými funkcemi. Přístroj je tak možné sestavit pro operace předního i zadního očního segmentu. Připojováním nových modulových jednotek a aktualizací softwaru je přístroj možné stále udržovat v souladu s aktuálními trendy vývoje v oftalmologii, což vyloučí možnost rychlého zastarávání přístroje.

2. Řídící jednotka a systém ovládání

Ovládání přístroje je prováděno přes velkou dotykovou obrazovku (18,1“) s interaktivním uživatelským prostředím, infračervené dálkové ovládání nebo ovládání z programovatelného nožního ovladače. Systém ovládání lze naprogramovat přesně podle potřeb jednotlivých chirurgů. Na obrazovku přístroje lze zapojit projekci obrazu z operačního mikroskopu, což ocení především asistující personál.

Software přístroje byl doveden k maximálnímu uživatelskému komfortu. Každý chirurg si může přístroj naprogramovat přesně podle svých požadavků. Do softwaru jsou vestavěny i animační výukové programy pro obsluhu přístroje (zapojení koncovek atp.).
Přístroj je vybaven dvěma USB porty pro zálohování dat a nahrávání softwarových aktualizací. Rovněž je možné přístroj připojit pomocí softwaru TrueLink na internet a provádět základní servisní diagnostiku ze vzdáleného servisního centra. Software přístroje je dostupný i v českém jazyce.

3. Nožní ovladač, duální a kolineární režim ovládání

Unikátní řešení poskytuje nožní ovladač přístroje. Ovladač je bezdrátový a komunikuje s přístrojem pomocí BlueTooth technologie. Technické řešení nožního ovladače umožňuje přesné ovládání chirurgických funkcí nejen v režimu lineárním ale i v duálně-lineárním nebo kolineárním (tj. souběžné řízení dvou funkcí přístroje) např. výkon ultrazvuku a aspirace nebo aspirace a rychlost vitrektomu). Rozsahy nožního ovladače a 4 vestavěné funkční spínače lze naprogramovat přesně podle požadavků chirurga. Očním chirurgům se tak naskýtá výjimečná možnost kontroly nad chirurgickým výkonem.

Nová generace přístroje STELLARIS PC™ je dodávána s upraveným nožním ovladačem, který má v sobě integrovaný spínač pro endolaser. Tento nožní ovladač má upraveny ovládací prvky a je rovněž o něco větší, takže poskytuje větší pohodlí pro operatéra.

4. Základní moduly přístroje

Modul aspirace

STELLARIS PC ™ je vybaven VENTURI pumpou. Tato pumpa se vyznačuje mimořádně dynamickým vytvářením vakua a rovněž jeho okamžitým přerušením podle potřeb chirurga. Aspirační modul využívá systém plně kontrolované fluidiky EQ, který je zcela unikátní a přístroj STELLARIS PC ™ je tak absolutně bezpečný, účinný a mimořádně šetrný k nitroočním tkáním.

Nový přístroj umožňuje díky vysokému vakuu (až 600 mmHg) a speciálnímu příslušenství provádět mikroincizní techniku operace šedého zákalu (koaxiální C- MICS) incizí 1.8 mm.

Kontrolovaný systém fluidiky se uplatňuje i při operacích zadního očního segmentu, kdy umožňuje jemné nastavení průtokových parametrů a zabezpečuje bezpečnost výkonu i v těsné blízkosti sítnice. Pro operace zadního očního segmentu je kazeta přístroje vybavena duálním aspiračním portem, který umožňuje souběžné připojení 2 aplikačních koncovek s aspirací a jejich automatické přepínání bez nutnosti přepojování hadic.


Modul irigace

A) Automatická infuze

Přístroj je vybaven automatickým posunem infuzní soustavy. Výška infuze se ovládá automaticky dle uložených programů, manuálně či pomocí nožního spínače nebo dálkového ovládání. Tlak v oku je pak ovládán polohou láhve s infúzním roztokem.

B) Tlakem ovládaná infuze

Pro přesnější kontrolu nitroočního tlaku a bezpečnější operace v předním a zadním segmentu oka je přístroj vybaven systémem DigiFLow s počítačově ovládanou infuzí a kontrolou nitroočního tlaku. Díky ní je možné předvolit požadovaný tlak infuze, který pak přístroj automaticky udržuje a tím kontrolovat nitrooční tlak.


Ultrazvukový modul

STELLARIS PC ™ je vybaven novým systémem pro generování ultrazvukové energie při fakoemulzifikaci a fakofragmentaci. Jeho součástí je fakoemulzifikační a fakofragmentační koncovka s šesti vestavěnými krystaly a nový software CCS II. Ultrazvuková koncovka poskytuje až o 20% větší amplitudu ultrazvukového hrotu ve srovnání s ostatními přístroji.

Nové režimy softwaru jsou nově vyvinuty pro moderní mikroincizní techniky operace katarakty-tzv. „MICS“. Výrazně tak šetří nitrooční tkáně snížením hodnoty ultrazvukové energie při všech postupech fakoemulzifikace.

Optimalizovaný systém dávkování ultrazvukové energie spolu s novým systémem řízení fluidiky EQ staví STELLARIS PC do pozice nejmodernějšího a nejbezpečnějšího očního fakoemulzifikačního a fakofragmentačního přístroje současnosti.

5. Moduly používané pro operace v zadním segmentu oka

Modul rychlé vitrektomie

STELLARIS PC™ je vybaven novým modulem rychlého vitrektomu o frekvenci 5000 řezů/min. Zadní vitrektomii lze provádět incizí 20, 23 nebo 25G. Vitrektom byl zcela přepracován, aby bylo dosaženo maximální efektivity a bezpečnosti. Vstupní otvor vitrektomu byl posunut na vzdálenost 0,020 mm od konce hrotu, což umožňuje lepší odstranění sklivcových hmot a možnost manipulace s membránami. Konstrukce vitrektomu spolu se systémem kontroly fluidiky EQ navíc zajišťuje eliminaci trakčních sil při provádění vitrektomie.

Duální zdroj studeného světla a vestavěné filtry

STELLARIS PC™ je vybaven dvěma novými nezávislými zdroji studeného světla a vestavěnými filtry. Pro STELLARIS PC™ byly vyvinuty xenonové a xenon-rtuťové výbojky s přesně definovanými vlnovými délkami pro minimalizování fototoxicity světla. U xenonové výbojky lze pro lepší vizualizaci a zajištění větší bezpečnosti použít následující vestavěné filtry:

- jantarový filtr pro lepší kontrastní citlivost a hloubku ostrosti i při nižším osvětlení
- zelený filtr pro zlepšenou vizualizaci sítnicových cév a sklivce
- žlutý filtr pro zajištění větší bezpečnosti, kontrastní citlivost a pohodlí operatéra

Světelný zdroj lze u nové generace přístroje používat i s chirurgickými funkcemi určenými pro zákroky v předním očním segmentu. To lze s výhodou využít u zakalených rohovek.

Další moduly používané v zadním očním segmentu

A) Modul silikonové pumpy
Automatická pumpa umožňuje přesné dávkování nebo odsávání silikonového oleje z nitra oka.

B) Modul vzduchové pumpy
Vzduchová pumpa zajišťuje vyplnění oka před aplikací těžké vody, silikonového oleje nebo expanzivních plynů. Zároveň je tento modul využíván k automatickému udržování nitroočního tlaku v průběhu operace.

C) Endolaser
Jako volitelné příslušenství lze do přístroje STELLARIS PC zabudovat modul endolaseru o vlnové délce 532 nm. Parametry laserového záření lze přehledně ovládat na hlavním displeji. Přístroj poskytuje jemné nastavení výkonu, doby trvání pulzu a intervalu mezi pulzy. Laser nevyžaduje zahřívací čas a je okamžitě aktivní po navolení ovládacího softwarového menu.

6. Technická spolehlivost mikrochirurgické jednotky

Modulární systém přístroje zabezpečuje rychlost v servisním přístupu, neboť v případě komplikovanější poruchy bude uživateli poskytnut náhradní modul a oprava tak nezastaví práci na přístroji. Základní diagnostiku poruchy nebo změnu nastavení lze navíc provést i ze vzdáleného servisního střediska po připojení přístroje k internetu.

7. Široká nabídka příslušenství

K přístroji STELLARIS PC™ je nabízena rozsáhlá škála příslušenství pro operace předního i zadního očního segmentu (viz katalogy příslušenství). S novou generací přístroje se nabídka příslušenství obohatila o laserové sondy nebo samouzavírací chlopňové 23g kanyly a další sortiment jednorázových chirurgických pomůcek.

Více informací o mikrochirurgickém přístroji Stellaris PC naleznete na www.choosestellaris.com.