Excimerový laser Teneo 317 M2

Výrobce: Bausch+Lomb/Technolas, Německo

Systém TENEO™ Mje nová generace excimerového laseru pro refrakční chirurgii, která zahrnuje špičková technická řešení, ergonomický design a intuitivní systém ovládání. Laser byl vyvinut společností Technolas, která je světovým lídrem v oblasti excimerových oftalmologických laserů již více než 20 let. Na několika předchozích vývojových řadách laserů Technolas byly ve světě provedeny již milióny refrakčních zákroků. TENEO™ je nejnovějším produktem společnosti a úspěšně navazuje na předchozí modelovou řadu laserů Technolas 217 Z a 217 P.

TENEO™ M2 je v současné době nejmenším oftalmologickým excimerovým laserem, který navíc umožňuje podle potřeby polohovat rameno s naváděcí optikou. Laser přináší i nové ergonomické prvky pro chirurgy. Pracovní vzdálenost pod optikou laseru byla zvětšena na 240 mm, což umožňuje pohodlnější polohování pacienta. Rotační mikroskop laseru navíc umožňuje mimořádně rozsáhlý posun polohy binokuláru a tím i nalézt optimální pracovní polohu pro chirurgy různých postav. Kvalita a bezpečnost refrakčního zákroku je pak zajištěna pomocí nejmodernějších technologií vestavěných do laserového systému:

ACE Eytracker

Dynamický a velmi rychlý systém pro sledování pohybu oka a navádění laserového paprsku v průběhu operačního zákroku.

Eliminace tepelného zatížení rohovky

Distribuce laserových zásahů na povrchu rohovky je plně počítačově řízena. Stopa o velikosti 1mm je skenována po povrchu rohovky s minimální energií a pomocí speciálního algoritmu, který připustí překryv stop pouze jedenkrát po následujících 16 pulzech. Tím je eliminována možnost tepelného poškození rohovky a laser generuje velmi hladký ablační profil.

Systém stabilizace energie (SES)

Optika laseru je plně uzavřena v dusíkové atmosféře, což eliminuje nežádoucí vliv okolního prostředí na energii laserových pulzů. Vyzařovaná energie je neustále monitorována a stabilizována vnitřním kalibračním systémem a řídicím počítačem. Laser je proto velmi spolehlivý, bezpečný a není náročný na průběžnou údržbu optických částí.

Synchronizační systém (SuperSync)

Tento systém dokonale slaďuje činnost jednotlivých optických a elektronických komponent laseru, především pak optického navádění (ACE eyetracker) a laserového zdroje. Tím je dosahována maximální přesnost refrakčních zákroků.

Vestavěné odsávání

Do laseru je zabudována vzduchová pumpa, která udržuje homogenní proudění vzduchu okolo výstupní optiky laseru. Tím přispívá k rovnoměrné distribuci laserového záření a navíc poskytuje větší komfort pro ošetřovaného pacienta.

Typy zákroků

Software laseru je velmi přehledný a uživatelsky příjemný. Zadání operačního postupu se provádí pouze pomocí čtyř ikon dotykového displeje. Současná softwarová verze umožňuje provádět následující typy zákroků:

PROSCAN
Základní algoritmus, který provádí korekci refrakčních vad při zachování přirozeného asférického profilu povrchu rohovky. Zároveň dochází k redukci nežádoucích indukovaných sférických aberací. Zákrok může být nastaven podle individuálních hodnot K a Q koeficientů rohovky pacienta.
ZYOPTIX HD
Jedná se o individuální ablační profil stanovený podle údajů aberometru, který přesně mapuje aberace optického systému oka. Tímto zákrokem dochází ke korekci předoperačně existujících aberací vyšších řádů (HOA) a redukci indukovaných sférických aberací. ZYOPTIX HD poskytuje pacientům nejvyšší stupeň kvality vidění.
SUPRACOR
Unikátní algoritmus, který umožnuje u vybraných pacientů provádět korekci presbyopie a zbavit je tak závislosti na čtecích brýlích.
PTK
Metoda PTK je určena pro terapeutické zákroky na povrchu rohovky (např. odstranění různých povrchových defektů, zákalů, nepravidelností atp.).