Leica PROvido

Společnost LEICA Microsystems (Švýcarsko) je jedním z největších světových výrobců mikroskopů pro laboratorní, průmyslové a medicinské aplikace. V oblasti medicíny je pak především aktivní v oftalmologii, ORL a neurochirurgii.

V roce 2018 představila společnost LEICA novinku v oblasti operačních mikroskopů pro mikrochirurgii pod názvem PROvido. Tento přístroj se stal nejvyšší řadou mikroskopů pro aplikace v ORL a doplňuje oblíbený předchozí model M525 F50. Tento mikroskop lze využít i v dalších oborech jako je neurochirurgie, plastická a rekonstrukční chirurgie.

Optický a osvětlovací systém

Mikroskop PROvido je špičkové optické zařízení pro ORL aplikace. Přístroj využívá optický systém převzatý z prémiové řady mikroskopů pro neurochirurgii a díky unikátnímu systému FusionOpticsTM poskytuje mimořádnou rozlišovací schopnost a hloubku ostrosti obrazu.
Osvětlení zajišťují dvě nezávislé xenonové výbojky, které jsou vybaveny oddělenými napájecími zdroji, takže je zajištěna funkčnost záložní výbojky i při poruše napájecího zdroje primárního osvětlení.

Optický systém mikroskopu je vybaven unikátním systémem BrightCareTM, který automaticky zvyšuje intenzitu osvětlení při zvětšení pracovní vzdálenosti a naopak intenzitu sníží, pokud se pracuje v kratší vzdálenosti od operované tkáně. Tím se eliminuje riziko tepelného poškození tkání vystavených světelné expozici mikroskopu.

Systém AutoIrisTM optimalizuje úroveň osvětlení při různém zvětšení tak, aby bylo dosaženo maximální bezpečnosti. Automaticky vyrovnává rozsah zorného pole s rozsahem osvětlení tak, aby nedocházelo k světlené zátěži tkáně, která je mimo oblast viditelného pole.

Vyvážení optiky mikroskopu je prováděno pomocí systému TrueBalance, který zabezpečuje posun hmotnosti jednotlivých částí mikroskopu do těžiště pro jednotlivé osy samostatně. Tento postup je prováděn manuálně ve spolupráci s naváděcím systémem integrovaným do softwaru mikroskopu.

Ovládací prvky a stojany

Mikroskop Leica PROvido je umístěn na podlahovém stojanu, který je vybaven vyvažovacím systémem ramene a elektromagnetickými brzdami. Optika mikroskopu je vybavena dvojicí rukojetí, v který jsou integrovány ovládací prvky fokusace, zvětšení a brzd. Systém zavěšení optiky umožňuje maximální flexibilitu pohybu optické hlavy ve všech směrech.
Veškeré funkce mikroskopu jsou nastavovány pomocí dotykového LCD displeje. Do paměti lze uložit individuální nastavení jednotlivých chirurgů.

Dokumentační videosystém

S mikroskopem Leica PROvido lze spojit řadu foto a videodokumentačních zařízení. Nabídka umožňuje volbu videokamery zabudované v optické hlavě, připojení externí kamery přes videoadaptér, či kameru do konfigurace vůbec nezařazovat. Veškeré videodokumentační zařízení pracuje ve Full HD rozlišení 1920x1080 a samozřejmostí je možnost volby mezi několika druhy nahrávacích zařízení a integrovaných monitorů pro zobrazení průběhu operace.

Volitelné příslušenství

K optice mikroskopu lze připojit doplňující příslušenství, které rozšiřuje funkční možnosti mikroskopu, jako například adaptér pro připojení laserového mikromanipulátoru.

Povrchová úprava

Mikroskopy jsou povrchově upraveny pomocí nanotechnologických nátěrů s příměsí stříbra, které mají antimikrobiální účinky.

Technická specifikace - optický systém:

ZOOM6:1 motorizovaný
Pracovní vzdálenost225 až 600 mm, proměnné pomocí motorizovaného systému čoček
FokusaceMotorizovaná nebo manuální pomocí multifokální čočky
OkuláryŠirokoúhlé, zvětšení 8.33x nebo 10x, korekce dioptrické vady v rozsahu +/-5 dpt
ObjektivMultifokální čočka, proměnná pracovní vzdálenost 225 až 600 mm
OsvětleníDvě xenonové výbojky 300W se světlovody, Gaussův profil osvětlení
AutoIrisTMAutomatický systém pro optimalizaci osvětleného pole a ZOOM
BrightCareTMBezpečnostní technologie pro synchronizaci intenzity osvětlení a pracovní vzdálenosti

Technická specifikace - stojan mikroskopu:

Brzdy6 elektromagnetických brzd
VyváženíManuální pro rameno stojanu, manuální pro optickou hlavu
Řídicí jednotkaIntegrovaná do stojanu s dotykovým displejem
OvládáníRukojeti s 10ti ovládacími tlačítky, programovatelné
Nožní spínačVolitelný, 12ti funkční, bezdrátový
DokumentacePřipravený prostor pro vložení dokumentačního systému
MonitorDržák pro volitelný externí monitor
Povrchová úpravaAntimikrobiální nátěr
Dosah ramene1487 mm
Výška transportní1975 mm
Hmotnostcca 350 kg s plným vybavením