Leica M530 OHX

Výrobce: Leica Microsystems, Švýcarsko

Nová řada mikroskopu Leica M530 OHX byla poprvé odborné veřejnosti představena koncem roku 2014. Tento špičkový mikroskop plně vyhovuje nejmodernějším trendům při neurochirurgických operačních výkonech. Hlavní technické přednosti nové generace mikroskopu lze stručně shrnout v následujících bodech:

Optika

Mikroskop je vybaven apochromatickou optikou s unikátní technologií FusionOpticsTM. Jedna optickou dráha mikroskopu poskytuje vysoké rozlišení obrazu a druhá optická cesta pak dokonalou hloubku ostrosti. Výsledný obraz je spojen v lidském mozku a poskytuje tak dokonalé prostorové zobrazení. Špičkovou viditelnost i v hlubokých kavitách pak zabezpečuje osvětlení s velmi úzkým svazkem (technologie SAI).

Nezávislé jemné ostření obrazu pro asistenta v rozsahu +/- 5 dioptrií činí asistujícího chirurga nezávislého na fokusaci obrazu hlavní operatéra.

Díky technologii rychlé fokusace se dvěma laserovými paprsky, které slouží jako referenční fokusační body, je ostření obrazu pro hlavního chirurga, asistenta i kameru rychlejší a přesnější.

Ergonomie

Design optické hlavy mikroskopu je kompaktní a nezabírá tak zbytečný prostor v operačním poli. V kombinaci s maximální možnou pracovní vzdáleností až 600 mm, která je unikátní mezi současnými mikroskopy, je možné pohodlněji manévrovat v zorném poli s většími nástroji bez rizika poškození pacienta nebo kontaktu s mikroskopem.

Kompaktní design znamená rovněž kratší vzdálenost mezi pozicí hlavy a rukou operatéra, který tak zůstává více v přirozené pozici a nedochází ke svalové únavě při delších výkonech.

Široká nabídka binokulárů umožňuje pohodlné nastavení pro všechny operatéry i všechny typy operací. S ramenem mikroskopu i závěsem optické hlavy lze velmi snadno manévrovat a polohovat optiku rychle v různých pozicích.

Vyvážení mikroskopu zajišťuje jedno tlačítko AutoBalance, které umožňuje okamžité vyvážení mikroskopu bez nutnosti přesunu do jiné určené pozice.

Modularita

Mikroskop Leica M530 OHX je plně modulární systém, který lze upravit dle technických požadavků jednotlivých pracovišť pomocí široké škály příslušenství. Otevřená architektura celého systému umožňuje kdykoliv upgrade, či doplnění o zvolený typ volitelného příslušenství.

Integrované TrueVision 3D zobrazení a nahrávání je neodmyslitelnou součástí výukových účelů, poskytující přítomným na operačním sále i studentům stejný obrazový vjem, jaký má hlavní chirurg. 3D funkce jsou ovladatelné z rukojetí mikroskopu, aby nedocházelo k přerušování průběhu operace.

Fluorescenční moduly

Mikroskop Leica M530/OH6 má plně integrovaný fluorescenční systém TriFluoroTM, který kombinuje tři typy vyšetřovacích metod: onkologické, vaskulární a diagnostické.
FL400 onkologická fluorescence je využívaná v kombinaci s 5-ALA fluorescentem pro detekci tumoru.
FL800 vaskulární fluorescence slouží pro intraoperativní videoangiografii v kombinaci s ICG
FL560 modul fluorescence je určen ke zkoumání fluoroforů.

Všechny kamery, fluorescenční moduly a kabely jsou plně integrované do optické hlavy, aby nedocházelo k omezení pohybu mikroskopu a byl zachován čistý design.

Díky otevřené architektuře designu mikroskopu je možné kdykoliv připojit full HD nahrávací systém Med X Change HDMD a rovněž připojit externí záznamová zařízení (USB, HDD atp.).

Bezpečnost

Mikroskop LEICA M530/OHX poskytuje nový systém osvětlení s maximálním důrazem na bezpečnost operačního výkonu. Optika mikroskopů LEICA zabezpečuje maximální světelnou propustnost, která umožňuje používat nižší intenzity operačního osvětlení. Tím jsou šetřeny struktury operovaných tkání a rovněž zrak chirurgů.

Mikroskop má vestavěný luxmeter, který neustále monitoruje aktuální hodnotu světelného toku. Unikátní systém BrightCare PlusTM, který dostává data z luxmetru pak optimalizuje světelnou intenzitu na výstupu optiky s ohledem na aktuální pracovní vzdálenost.

Systém automatické clony AutoIrisTM pak automaticky velikost osvětleného plochy podle zorného pole tak, aby nedocházelo ke zbytečné expozici okolních tkání.

Mikroskopy LEICA využívají dva nezávislé světelné xenonové zdroje (400W) s nezávislými napájecími zdroji. V případě, že jeden zdroj vypadne je okamžitě nahrazen druhým, který je plně ekvivalentní.

 

Technická specifikace - optický systém:

ZOOM6:1 motorizovaný
Pracovní vzdálenost225 až 600 mm, proměnné pomocí motorizovaného systému čoček
FokusaceMotorizovaná
OkuláryŠirokoúhlé, zvětšení 8x, 10x nebo 12.5x, korekce dioptrické vady v rozsahu +/-5 dpt
ObjektivMultifokální čočka, proměnná pracovní vzdálenost 225 až 600 mm
OsvětleníDvě xenonové výbojky 400W se světlovody, Gaussův profil osvětlení
AutoIrisTMAutomatický systém pro optimalizaci osvětleného pole a ZOOM
BrightCareTMBezpečnostní technologie pro synchronizaci intenzity osvětlení a pracovní vzdálenosti
Rozsah zvětšení1.0 – 12.1 x s okulárem 10x
Zorné pole17.4 mm až 210 mm s okulárem 10x

Technická specifikace - optická hlava:

Rotace optiky540o
Boční náklon50o vlevo / 50o vpravo
Předozadní náklon-30o / +120o
X-Y posuvintegrovaný

Technická specifikace - stojan mikroskopu:

Brzdy6 elektromagnetických brzd
VyváženíAutomatické
Řídicí jednotkaIntegrovaná do stojanu s dotykovým displejem
OvládáníRukojeti s 10ti ovládacími tlačítky, programovatelné
Nožní spínačVolitelný, 12ti funkční, bezdrátový
DokumentacePřipravený prostor pro vložení dokumentačního systému
MonitorDržák pro volitelný externí monitor
Povrchová úpravaAntimikrobiální nátěr
Dosah ramene1925 mm
Výška transportní1945 mm
Hmotnostcca 320 kg bez vybavení