Leica M822 F40 / F20

Výrobce: Leica Microsystems, Německo

Optika

Mikroskop M822 představuje nejprodávanější řadu oftalmologických mikroskopů firmy LEICA. Je plně vybaven pro operace předního i zadního očního segmentu. Přístroj využívá apochromatický optický systém „APO Optichrome™“, který poskytuje mimořádnou rozlišovací schopnost a hloubku ostrosti obrazu. Otočný optický dělič umožňuje velmi snadnou změnu polohy asistentského binokuláru při temporálním přístupu k operaci katarakty.

Osvětlení

Osvětlovací systém kombinuje LED zdroj pro osvětlení hlavního operačního pole a halogenové koaxiální osvětlení pro vybavení červeného reflexu. Optický systém mikroskopu se vyznačuje vysokou propustností světla a poskytuje tak chirurgům velice jasné zobrazení nitroočních tkání i při použití nižších intenzit osvětlení. Tento koncept nazývaný výrobcem „LOW LIGHT“ poskytuje větší komfort pro pacienta i chirurga, eliminuje nežádoucí odlesky na povrchu rohovky a dává přirozené barevné zobrazení nitroočních tkání.
Koaxiální optický systém OTTOFLEX™ poskytuje mimořádně kvalitní a stabilní červený reflex.

Ovládací prvky a stojany

Mikroskop LEICA M822 může být umístěn na podlahovém stojanu nebo stropním závěsu. V praxi jsou nejčastěji využívány podlahové stojany F40, které jsou vybaveny čtyřmi elektromechanickými brzdami nebo stojan F20, který využívá brzdy mechanické. Pevný stropní závěs C40 je opět vybaven čtyřmi elektromechanickými brzdami, verze CT40 je pak navíc doplněna o teleskopický výsuv vertikální části závěsu.
Veškeré funkce mikroskopu jsou nastavovány pomocí dotykového displeje. Displej lze přepínat i do režimu videomonitoru, pro sledování obrazu z mikroskopu.
Mikroskop je možné dodat s kabelovým nebo bezdrátovým nožním ovladačem. Ovladače jsou vyráběny v několika verzích a umožňují naprogramovat 12 nebo 16 funkcí dle volby uživatele.

Antibakteriální povrch

Povrch mikroskopu je opatřen speciálním nanotechnologickým nátěrem s příměsí látky na bázi stříbra, který ničí škodlivé bakterie.

Dokumentační videosystém

S mikroskopem LEICA M822 lze spojit řadu foto a video dokumentačních zařízení. LEICA nabízí vlastní kamerové i dokumentační systémy s vysokým rozlišením. K mikroskopu lze však připojit i systémy jiných renomovaných výrobců.

Volitelné příslušenství

K optice mikroskopu lze připojit doplňující příslušenství, které rozšiřuje funkční možnosti mikroskopu:
- RUV 800 – širokoúhlý zobrazovací systém pro vitreoretinální chirurgii
- štěrbinová lampa
- LED keratoskop
- okulár pro aplikaci torických čoček

Hlavní osvětleníLEDOkuláry zvětšení8.33x, 10x a 12.5x (volitelné)
Koaxiální osvětlení2 halogenové lampy 50 W
Binokuláry - nastavení0 -180 st, 30-150st., 10-50 st. UltraLow, 10-50 st., 5-25 st., 45st.
Zvětšení3.5x až 21 x
Optický dělič50 %/50 %, 70 %/30 %
ZOOMmotorizovaný, 6:1
Nožní ovladač12 nebo 16 funkcí, bezdrátový nebo kabelový
Velikost pole7 mm až 80 mm
StojanF20, F40, C40 nebo CT40
Pracovní vzdálenost175, 200 nebo 225 mm (volitelné objektivy)
Pracovní podmínky15-35 oC, 30-80% vlhkost
Fokusace54 mm, motorizovaná, automatický reset
Napájení240 VAC, 50/60 Hz

 Další informace o operačním mikroskopu Leica M822 F40 / F20 zde.

Firma Leica je také dodavatelem mikroskopů pro další zdravotnická odvětví jako ORL či neurochirurgie.