Leica M844 F40 / F20

Výrobce: Leica Microsystems, Německo

Optika

Mikroskop M844 je předchůdcem mikroskopu PROVEO a představuje tak vyšší řadu oftalmologických mikroskopů firmy LEICA, který je plně vybaven pro operace předního i zadního očního segmentu. Přístroj využívá apochromatický optický systém „APO Optichrome™“, který poskytuje mimořádnou rozlišovací schopnost a hloubku ostrosti obrazu. Tento typ mikroskopu jako jediný nabízí oddělené optické dráhy pro chirurga i asistenta (tzv.QuadZoom). Tento unikátní optický systém tak poskytuje plné stereoskopické vidění v obou binokulárech a chirurg i asistent mají navíc shodné podmínky osvětlení operačního pole a shodné zvětšení. Otočný optický dělič umožňuje velmi snadnou změnu polohy asistentského binokuláru při temporálním přístupu k operaci katarakty.

Osvětlení

Osvětlovací systém tvoří speciální halogenové lampy, které slouží pro osvětlení hlavního operačního pole i pro koaxiální osvětlení umožňující vybavení červeného reflexu. Optický systém mikroskopu se vyznačuje vysokou propustností světla a poskytuje tak chirurgům velice jasné zobrazení nitroočních tkání i při použití nižších intenzit osvětlení. Tento koncept nazývaný výrobcem „LOW LIGHT“ poskytuje větší komfort pro pacienta i chirurga, eliminuje nežádoucí odlesky na povrchu rohovky a dává přirozené barevné zobrazení nitroočních tkání.
Koaxiální optický systém OTTOFLEX™ poskytuje mimořádně kvalitní a stabilní červený reflex.

Ovládací prvky a stojany

Mikroskop LEICA M844 může být umístěn na podlahovém stojanu nebo stropním závěsu. Podlahový stojan F40 i stropní závěs CT40 je vybaven čtyřmi elektromechanickými brzdami.
Veškeré funkce mikroskopu jsou nastavovány pomocí dotykového displeje. Displej lze přepínat i do režimu videomonitoru, pro sledování obrazu z mikroskopu.
Mikroskop je možné dodat s kabelovým nebo bezdrátovým nožním ovladačem. Ovladače jsou vyráběny v několika verzích a umožňují naprogramovat 12 nebo 16 funkcí dle volby uživatele.

Antibakteriální povrch

Povrch mikroskopu je opatřen speciálním nanotechnologickým nátěrem s příměsí látky na bázi stříbra, který ničí škodlivé bakterie.

Dokumentační videosystém

S mikroskopem LEICA M844 lze spojit řadu foto a video dokumentačních zařízení. LEICA nabízí vlastní kamerové i dokumentační systémy s vysokým rozlišením. K mikroskopu lze však připojit i systémy jiných renomovaných výrobců.

Volitelná příslušenství

K optice mikroskopu lze připojit doplňující příslušenství, které rozšiřuje funkční možnosti mikroskopu:
- RUV 800 – širokoúhlý zobrazovací systém pro vitreoretinální chirurgii
- štěrbinová lampa
- LED keratoskop
- okulár pro aplikaci torických čoček.

Hlavní osvětleníHalogenová lampa 50WOkuláry - zvětšení8.33x, 10x a 12.5x (volitelné)
Koaxiální osvětlení2 halogenové lampy 50WBinokuláry - nastavení0 -180 st, 30-150st., 10-50 st. UltraLow, 10-50 st., 5-25 st., 45st.
Zvětšení3.5x až 21xNáklon optické hlavy+15o až -50o
ZOOMMotorizovaný, 6:1
Shodný pro hlavní i asistentský binokulár
Nožní ovladač12 nebo 16 funkcí, bezdrátový nebo kabelový
Velikost pole7 mm až 80 mm StojanF40, C40 nebo CT40
Pracovní vzdálenost175, 200 nebo 225 mm (volitelné objektivy)Pracovní podmínky15-35 oC, 30-80% vlhkost
Fokusace54 mm, motorizovaná, automatický resetNapájení240 VAC, 50/60 Hz

 Více informací o operačním mikroskopu Leica M844 F40 / F20 zde.

Firma Leica je také dodavatelem mikroskopů pro další zdravotnická odvětví jako ORL či neurochirurgie.