Hydrofobní asférická akrylátová nitrooční čočka enVista

Výrobce: Bausch+Lomb Inc., USA

V roce 2012 uvedla firma Bausch+Lomb na evropský trh zcela nový typ prémiové umělé nitrooční čočky enVista™, která je vyrobena ze zcela nového typu hydrofobního akrylátu. Čočka je určena pro korekci zrakových funkcí u pacientů po operaci šedého zákalu. Nový materiál má unikátní optické vlastnosti a naprosto eliminuje nežádoucí optické jevy (“glistening“) typické pro jiné typy hydrofobních čoček. Toho je dosaženo hydratací čočky na úroveň 4% vody v materiálu čočky. Po implantací čočky do oka se tak následně netvoří mikroskopické vakuoly v optice čočky, které byly zaznamenány u předchozích typů hydrofobních čoček. Materiál čočky je navíc velmi odolný vůči možnému mechanickému poškození způsobenému při implantaci čočky.

Čočka je vyráběna s asférickou optikou bez sférické aberace (tzv. neutrální aberace), což přináší pacientům vyšší kontrastní citlivost a zvýšenou hloubku ostrosti vidění. Optika s neutrální aberací umožňuje čočku implantovat všem pacientům bez ohledu na konkrétní optické vlastnosti jejich rohovky a bez rizika vyvolání aberací vyšších řádů.

Optika čočky je vyráběna s ostrou hranou (tzv. „SQUARE EDGE“) po celém 360o obvodu optické části a to i v místech odstupu haptik. Mechanické vlastnosti materiálu čočky umožňují vyrobit okraj optiky s velmi ostrým úhlem, což v kombinaci s unikátním tvarem fixačních haptik zajišťuje dokonalou prevenci vzniku opacifikace zadního pouzdra čočky (PCO). Čočka enVista je vyrobena s haptickými částmi typu modifikovaného C, které mají otvor v oblasti výstupu z optiky. Ten je určen k absorpci kontrakčních sil pouzdra v pooperačním období a eliminují tak posun optické části čočky. Čočka je v oku dokonale centrovaná, což je mimořádně důležité s ohledem na optimální efekt asférické optiky čočky.

Základní technický popis

Materiálhydrofobní akrylát s UV filtrem, obsah vody 4%
Typ optikybikonvexní asférická s nulovou sférickou aberací
Velikost optiky6,0 mm
Rozměr haptické části12,5 mm
Dioptrický rozsah0 - 34,0 dpt
0 až 10 dpt po 1,0 dpt
10 až 30 dpt po 0,5 dpt
31 až 34 dpt po 1,0 dpt
Index lomu1,54 (při 35oC)
A-konstanta118,7 (ultrazvukový biometr)
119,1 (IOL Master)
Velikost vstupní incize2,2 mm (zavaděč MEDICEL ACCUJECT)
Třída rizikaIIa