Hydrofobní asférická EDOF nitrooční čočka LuxSmart

Výrobce: Bausch+Lomb Inc., USA

V roce 2021 přichází na trh novinka firmy Bausch+Lomb v podobě hydrofobní akrylátové nitrooční čočky LuxSmart. Nová nitrooční čočka je určena pro pacienty s šedým zákalem, kteří chtějí podstoupit korekci zrakových funkcí a získat benefit v podobě kvalitního vidění nejen na dálku ale také na střední vzdálenost, která je nutná pro řadu každodenních činností (nakupování, práce s počítačem atp.).

Materiálem čočky je hydrofobní akrylátový kopolymer. Moderním způsobem výroby je vytvořena velmi hustá polymerní síť, která eliminuje možnost vzniku mikrovakuol v materiálu, tzv. „glistening“. Rovněž dodává čočce vysokou mechanickou pevnost a zároveň elasticitu nutnou ke komfortní implantaci a přizpůsobení se podmínkám nitroočního prostoru. Materiál obsahuje UV filtr a volitelně i filtr fialové části světelného spektra.

Čočka disponuje s asférickou optikou, která je doplněna patentovanou technologií EDOF (Extended Depth of Focus) s refrakční modulací rozšiřující hloubku ostrosti o střední vzdálenost (tzv. „sociální vidění“). Tato optika je rozdělena do tří zón, kde každá zóna plní specifický účel. Centrální zóna o průměru 2 mm vhodně kombinuje sférické aberace 4. a 6. řádu. Na ni navazuje přechodová zóna rovněž využívající stejné sférické aberace o jiné mohutnosti. Třetí periferní zóna je monofokální s neutrální aberací.

Na optiku čočky navazuje ostrá zadní hrana (tzv. „SQUARE EDGE“) po celém 360° obvodu optické části, a to i v místech napojení haptik. Mechanické vlastnosti materiálu čočky umožňují vyrobit okraj optiky s velmi ostrým úhlem, což v kombinaci s unikátním tvarem fixačních haptik zajišťuje dokonalou prevenci vzniku opacifikace zadního pouzdra (PCO).

Čočka je vyrobena s haptickými částmi typu čtyř haptikové s nulovou angulací vůči optice. 4 haptiky zaručují stabilitu nitrooční čočky ve všech směrech.

Čočka LuxSmart je uložena v jednorázovém zavaděči (tzv. „ preloadovaný“ systém), který umožňuje implantaci incizí o velikosti 2,2 mm v celém dioptrickém rozsahu. Čočka se dodává jako čirá nebo volitelně s přirozeným žlutým filtrem.

Základní technický popis

Materiálhydrofobní akrylát s UV filtrem, čirý nebo se žlutým filtrem
ModelSMART (čirá optika)
YSMART (optika se žlutým filtrem
Typ optikybikonvexní asférická optika s rozšířenou hloubkou ostrosti (EDOF)
Velikost optiky6,0 mm
Rozměr haptické části11 mm
Dioptrický rozsahOd 0.00D do +10.00D v kroku po 1D
Od 10.00D do +34.00D v kroku po 0.5D
Index lomu1,54 (při 35oC)
Velikost vstupní incize2,2 mm (čočka vložena v jednorázovém zavaděči)
Třída rizikaIIb